تاریخچه عکاسی

تاریخچه عکاسی

سالهای سال پیش، حتی قبل از آنکه عکاسی اختراع و تصویر ثبت شود، اساس آن یعنی جعبه تاریک وجود داشت و مورد استفاده قرار می گرفت، این وسیله ساده را ابن هِیثم دانشمند مسلمان در قرن پنجم هجری، یازدهم میلادی برای مشاهده کسوف به کار برده بود و نقاشان ایتالیایی از قرن شانزدهم میلادی آن را برای طراحی دقیق منظره ها و ملاحظه دور نمایی صحیح به کار می بردند.

سیاه شدن املاح نقره در اثر تابش نور نیز از طرف برخی دانشمندان، از جمله شولتسه آلمانی از سال ۱۷۲۷ مور مطالعه قرار گرفته بود. در سال ۱۸۰۲ وج وود انگلیسی بر روی سطح های حساس شده با نیترات نقره نقشهای شفافی به دست آورد. این سال در تاریخ عکاسی اهمیت زیادی دارد. اما در حقیقت، شناسایی این اعمالِ جدا از هم، به معنای کامل کلمه، اختراع عکاسی را تشکیل نمی داد.

بالاخره بین سالهای ۱۸۲۲ و ۱۸۲۶ یک مخترع فرانسوی به نام نیسِفور نی یپس برای اولین بار، توانست تصویر پدید آمده در جعبه تاریک را ضبط و ثبت کند و تا حدی به آن ثبات ببخشد. وی دانشمند بزرگی بود، اما برای عملی ساختن و توسعه بخشیدن به اختراع خود به همکار ثروتمندی نیاز داشت.

تا اینکه در سال ۱۸۲۹ با یک فرانسوی دیگر، که نقاش مرفه بود ضمنا تجربه های با ارزشی در زمینه عدسی ها و جعبه تاریک داشت شریک شد و هر دو در راه کشف ثبت تصویر روی صفحه های مسی نقره اندود «لوحه سیمین» قدم برداشتند.

آن روزها اختراع جدید هنوز اسمی نداشت. بعد از مرگ نی یپس (۱۸۳۳)، شریکش این شیوه را داگِرِئوتیپی و تصاویر آن را داگِرِئوتیپ نامید، زیرا اسم خودش لویی داگِر بود. سالها بعد، واژه فتو گرافی مرکب از دو کلمه یونانی فتوس به معنی نور و گرافوس به معنای نوشتن جای نام قبلی را گرفت.

عکاسی از ظریف ترین و زیباترین جلوه های پیشرفت هنری و فنی قرن اخیر است. عکس نه فقط حافظ جذاب ترین خاطره ها و یاران و دوستان، که بهترین نمایشگر لحظات تلخ و شیرین زندگی ملتها و جوامع و نیز آثار و سنت ها و شیوه های زندگی آنها در دوره ها و سالها و زمانهای گوناگون است و به همین اعتبار، از مهمترین ابزار و لوازم پژوهشها و مطالعات جامعه شناسی و مردم شناسی و نقل و انتقال اطلاعات و اخبار به شمار می رود.

عکاسی چه به عنوان یک حرفه و چه به صورت مشغولیتی لذت بخش، خوشبختانه در سالهای اخیر در کشور ما گسترش فراوان یافته و به دورترین مناطق مملکت راه پیدا کرده است، باشگاهها و نمایشگاهها و نشریات حرفه ای خاصی که در این سالها شاهد پیدایش و افزایش روز افزون آنها بوده ایم، بهترین شاهد این مدعایند.

از لحاظ آموزش فن عکاسی نیز، بخصوص در چند ساله اخیر، کتابهایی خوب و معتبر منتشر شده است. کتاب حاضر هم یکی از آنهاست که به دست یکی از سرشناس ترین استادان عکاسی ایران در چند دهه اخیر به رشته تحریر درآمده است، و امیدواریم با دقتی که در محتوا و آرایش و چاپ آن به کار رفته، علاقه مندان را به کار آید و برای آموزندگان فن و حرفه عکاسی سودمند افتد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *